utorak, 17. prosinca 2013.

Hoćemo li u crkvu uvesti fiskalne blagajne?

Crkva ne plaća porez kod nedjeljnih milodara. No, hoćemo li u crkvu uvesti fiskalne blagajne', zapitao je varaždinski biskup mons. Josip Mrzljak upitan kako gleda na inicijative za potpuno oporezivanje Katoličke crkve i drugih vjerskih zajednica.
Tijekom susreta s predstavnicima medija varaždinski biskup mons. Josip Mrzljak pročitao je tradicionalnu božićnu poruku, a nakon toga se osvrnuo na referendumu o braku, oporezivanje crkvi i druge aktualnosti.

'Crkva plaća poreze i kada kupujemo ili prodajemo. Recimo, sada kujemo zemljište za Caritasov dom u Varaždinu koje je 1945. godine oduzeto časnim sestrama uršulinkama. U međuvremenu je nekoliko puta mijenjalo vlasnika koji su pri tome zarađivali. I to zemljište ćemo sada platiti, kao i porez. Crkva ne plaća porez kod nedjeljnih milodara. No, kako bi se to moglo? Hoćemo li u crkvu uvesti fiskalne blagajne? Ili kod pristojba za vjenčanje i sprovode čija bi iznos onda trebalo uvećati za PDV? Bi li to imalo smisla? Država odlučuje što treba platiti i to ćemo poštivati jer novcem od poreza ide i novac za crkvu', rekao je Mrzljak.

Varaždinski biskup osvrnuo se na pastoralne izazove koji se tiču obitelji, a u sklopu toga i referendum o braku. 'Razočaravajuće je što je izašla na birališta samo trećina. Kako to da se čovjek ne osjeća odgovornim kada se postavi neko važne pitanja, ne samo kod izbora državnih dužnosnika? Možda je razlog sva moguća propaganda da se glasuje protiv, odnosno da je glas za brak kao zajednicu muškarca i žene ujedno glas protiv nekoga, što nije točno. Pucalo se svim mogućim cijevima po onima koji su bili za', ustvrdio je Mrzljak

I papa Franjo, kako je upozorio, brak vidi kao zajednicu muškarca i žene, a u izjednačavanju braka i drugih zajednica - antropološko nazadovanje 'Prihvaćam da su Varaždin i Čakovec među onim koji su više glasovali protiv, ali ne prihvaćam to da se zato čestita na toleranciji jer mi koji smo bili 'za' također smo tolerantn', naglasio je Mrzljak. Osvrnuo se i na pismo koje je ministar Željko Jovanović uputio ravnateljima škola.

'Nalaže im sprječavanje svakog oblika mogućeg agitiranja i nametanja tuđeg svjetonazora učenicima. Pitam, koji je to tuđi svjetonazor? Je li on taj arbitar koji će reći što je tuđe? O tome bih htio razgovarati, ali s njime se ne može uspostaviti dijalog', ustvrdio je Mrzljak dodavši da ovakva pisma ne doprinose suživotu i pravoj demokraciji. Upitan o inicijativama don Ivana Grubišića, upozorio je da je on 75 godina živo od crkve i u crkvi, pa ga treba pitati zašto ju je sada napustio.

http://fiskalneblagajne.wordpress.com/

Nova fiskalizacija u Srbiji 2014 godine



23.10.2013. godine od strane naručioca, odnosno, Ministarstva financija (Poreska uprava) raspisan je otvoreni postupak za unapređenje sistema za fiskalizaciju u Srbiji.

Mnogo je komentara o nastupajućoj fiskalizaciji u Srbiji, ali po nama, način na koji Srbija želi nadograditi postojeći sustav fiskalizacije, je po uspješnom modelu fiskalizacije u Hrvatskoj. Naravno, ovaj model fiskalizacije kao traženo rješenje od strane Poreske uprave Srbije, nije prihvaćen i od strane postojećih ovlaštenih distributera fiskalnih kasa u Srbiji. Nova fiskalizacija u Srbiji donosi i liberalizaciju tržišta u distribuciji, što naravno u potpunosti mijenja poziciju trenutnih distributera fiskalnih kasa na tržištu. 
Kako funkcionira trenutni sistem fiskalizacije u Srbiji, odnosno koju vrstu rješenja za novu fiskalizaciju u Srbiji traži Porezna uprava Srbije možete pogledati i sami prosuditi (da li je po hrvatskom, švedskom ili bugarskom modelu traženo rješenje fiskalizacije), iz dijela objavljenog tendera za nabavku novog fiskalnog sistema u Srbiji.
*Tekst natječaja objavljen u originalnoj verziji 

*Opis trenutnog sistema fiskalizacije u Srbiji

Uvođenje fiskalizacije je počelo u toku 2003. godine a završeno je u toku 2004. godine i to u tri faze. Faze uvođenja su bile po kategoriji djelatnosti obveznika fiskalizacije . Faza uvođenja GPRS terminala za transfer podataka o prometu sa fiskalnih kasa je urađena naknadno u toku 2005. godine. Transfer podataka se vrši na svakih 14 dana za svaku fiskalnu kasu.
Trenutni sistem fiskalizacije administrira:
  • Oko 228.000 aktivnih fiskalnih kasa.
  • Trenutni broj obveznika fiskalizacije je oko 160.000.
  • Ukupan broj zahtjeva za fiskalizaciju od početka fiskalizacije do sada je oko 500.000
  • Jedna kasa može se fiskalizovati i defiskalizovati do 10 puta.
  • Broj obveznika od početka fiskalizacije do sada je bio oko 300.000 obveznika.
  • Ukupan broj obveznika koji su učestvovali u defiskalizaciji je oko 175.000 obveznika.
  • Broj defiskalizacija od početka fiskalizacije do sada je oko 268.000.
  • Broj zamena fiskalnih modula od početka fiskalizacije do sada je oko 110.000, odnosno oko 70.000 obveznika je učestvovalo u zameni fiskalnog modula.
Osnovni nedostaci sistema trenutne fiskalizacije su:
  • Nepostojanje „On line“ sistema
  • Nepostojanje uvida u promet po artiklima u toku dana u centralnom sistemu poreske uprave
  • Ne postoji jedinstveni broj računa na nivou Republike Srbije
  • Zavisnost od ljudskog faktora za slanje podataka ka centralnoj bazi poreske uprave
  • Nepostojanje jasnih indikatora i potvrda za obveznika fiskalizacije o slanju podataka u centralnu bazu poreske uprave
  • U slučaju kvara fiskalne kase podaci se ne beleže u centrani sistem poreske uprave
  • Nepostojanje informacije o storniranim računima (Nalog za ispravku)
  • Skupo održavanje fiskalnih kasa zbog potrebe periodičnog menjanja fiskalnih modula
  • Zavisnost od malog broja proizvođača fiskalnih kasa i servisera
  • Potreba za čuvanjem kopija fiskalnih isečaka

Opis novog sistema za fiskalizaciju u Srbiji

Fiskalizacija u Srbiji
Funkcionalni dijagram traženog sistema PU je data na slici 1. gde je prikazana buduća interakcija sistema sa ostalim postojećim sistemima i na taj način definisane granice i opseg sistema koji se razvija.
Funkcionalni dijagram traženog sistema prikazuje
1. Obveznik fiskalizacije – u skladu sa Predlogom Zakona o fiskalizaciji u prometu gotovinom ima sledeća ovlašćenja:
  • slanje poruka s podacima o računu,
  • slanje poruka sa podacima o poslovnici
Obveznik fiskalizacije priprema poruku zahteva koja sadrži podatke o računu,aplikativnog ključa i šalje prema sistemu poreske uprave. Obveznik fiskalizacije prima odgovor i ispisuje račun s dodeljenim jedinstvenim brojem računa (JBR).
2. PU interni sistemi – sistem fiskalizacije mora se povezati sa internim sistemima Poreske uprave. U internom sistemu PU sistem fiskalizacije mora imati mogućnost provere u Jedinstvenom registru poreskih obveznika, te po potrebi obaviti ostale radnje.
3. Sistem fiskalizacije
  • Sistem prima poruku, proverava ispravnost aplikativnog ključa i, proverava formalnu ispravnost poruke zateva i priprema poruku.
  • Sistem generiše jedinstveni broj računa (JBR) i priprema ga zajedno s podacima o računu iz poruke zahteva.
  • Sistem priprema, i šalje poruku, odgovor s ranije generisanim jedinstvenim brojem računa (JBR).
4. Kupac - i svaki primaoc računa u skladu sa Predlogom zakona o fiskalizaciji u prometu gotovinom imaju sledeća ovlašćenja:
  • provera izdatog računa putem Web stranica.
  • provera izdatog računa putem SMS poruke
5. Poreski službenik – ima sledeća ovlašćenja:
  • proverava izdatih računa
  • unos evidencije izdavanja uvezanih knjiga računa putem web aplikacije
  • uvid u generisane izveštaje
Funkcionalni zahtevi novog sistema fiskalizacije u Srbiji
Popis aplikacija
1. Sistem za primanje podataka o svakom računu od obveznika fiskalizacije.
2. Javna Web aplikacija za proveru je li račun prijavljen Ministarstvu finansija, Poreskoj upravi koju može obaviti kupac ili drugi primaoc računa.
3. Javna SMS aplikacija za proveru da li je račun prijavljen Ministarstvu finansija, Poreskoj upravi koju može obaviti kupac ili drugi primaoc računa.
4. Aplikacija za poreske službenike koja omogućava proveru da li je račun prijavljen Ministarstvu finansija, Poreskoj upravi.
5. Aplikacija za poreske službenike koja omogućava proveru da li je paragon račun izdat iz overene knjige paragon računa.
6. Aplikacija za poreske službenike za overu knjige paragon računa.
7. Aplikacija za poreske službenike koja omogućava proveru svih računa obveznika poslatih u sistem fiskalizacije na određeni datum ili vremenski interval
8. Statističko izveštavanje o broju obveznika u sistemu fiskalizacije
9. Aplikacija za generisanje aplikativnih ključeva
10. Aplikacija za upravljanje i izdavanje aplikativnih ključeva

srijeda, 20. studenoga 2013.

Zagrebački ugostitelji su protiv načina kako se fiskalizacija provodi na terenu te smatraju da nisu guske u magli

Zagrebački ugostitelji mišljenja su da inspektori na terenu postupaju temeljem nekog svog osobnog mišljenja, a ne pravilnika rečeno je na press konferenciji pod radnim naslovom: "Nismo guske u magli".
Kako je rekao predsjednik Udruženja ugostitelja Zagreb Nenad Šepak, a prenosi LIder Press, ugostitelji su tretirani kao kriminalci, a podaci Porezne Uprave za prvih šest mjeseci pokazuju kako je u tom vremenu fiskalizacijom prikupljeno 13 milijardi kuna više u odnosu na isto lanjsko razdoblje, pri čemu se na ugostiteljsko-turističku djelatnost odnosi tek 1.1 milijarda kuna, odnosno, 8,5 posto. Uz to, jedino ugostitelji plaćaju i tri posto svog profita za razvoj lokalne samouprave.
Zagrebački su ugostitelji najavili i održavanje najvećeg godišnjeg sastanka branše pod nazivom "Forum zagrebačkih ugostitelja 2013., koji će se održati u četvrtak, 21.11.2013. u Zagrebu, a na kojem će se ujedinjiti svi zagrebački tradicionalni i moderni restorani i slastičarnice u Fesrtival ljubavi prema hrani pod nazivom „Ljubav, vino & hrana 10 dana“, u povodu 200. godišnjice objave prve Kuharice na hrvatskom jeziku, koji će se nadovezati na Forum i trajati deset dana od 22.11. do 1.12.
Na najvećem će godišnjem sijelu zagrebačkih ugostitelja (4.280 aktivnih ugostitelja u Zagrebu, 2.000 članova Udruženja ugostitelja Zagreb) najvažniji biti radni dio foruma, zato što će na njemu ugostitelji, Uprava Udruženja ugostitelja Zagreba i predstavnici nadležnih državnih i lokalnih intitucija (Grad Zagreb, Porezna uprava, Državni inspektorat) pokušati stvoriti zajedničku platformu za promjenu trenutne zakonske regulative koja ne odgovara stanju na terenu.
"To je stanje teško i zbog iznimne kriminalizacije ugostiteljske struke od strane Ministarstva financija i Porezne uprave, pri čemu porezni inspektori postupaju selektivno u kažnjavanju ugostitelja i pečate lokale na osnovu mišljenja, a ne zakona. Ne postoji jasan način postupanja koji funkcionira u praksi, stoga želimo osvijestiti naše ugostitelje da se imaju pravo žaliti na postupanje poreznih inspektora i zatražit ćemo od Države jasne kriterije postupanja na terenu.
Uz to, zatražiti ćemo i smanjenje PDV-a ispod 10 posto, zbog očitog rasta i razvoja zagrebačkog turizma, kao i paušalno oporezivanje po uzoru na druge zemlje u Europi čime bi se smanjila administracija" – zaključio je Šepak.

utorak, 9. srpnja 2013.

5 ways how waiters steal in restaurants or bars


Theft among restaurant employees is nothing new. It’s a part of running a restaurant, but it’s little talked about and rarely written about in the media. Most theft incidents are dealt with in-house so it’s very probable that the employee you just hired was let go from three previous restaurants for stealing. Reasons for keeping the incidents a secret, especially if customers are injured parties, are sensitivity of the information and bad publicity. There are different ways how waiters steal your money.
Most employees are honest and will not steal, but one bad one is enough, who will talk the team into stealing together and relieve you of quite a bit of money. Knowing their methods will help catch them and prevent damages to your earnings, restaurant reputation and your team.

So get familiar with five ways how waiters steal:


  • Bringing drinks in
  • Watering down drinks
  • Shortening drink measurements
  • Using the same check multiple times
  • Taking coffee directly out of the grinder
  • Bringing drinks in


After serving and charging for a drink but not entering it into the system, a bartender can be in a position to bring in the same drink only bought from a nearby store. In that way, inventory is not disturbed, and the money is pocketed.
This is done when the rest of the team hasn’t arrived yet, several hours before inventory count, if it was not counted the previous evening. In this case, security guard needs to be watched closely as well since he/she is often involved. A team involved in this scheme can include the bartender, waiter and the night guard.

Watering down drinks


Watering down drinks is one of the more frequent methods of theft in restaurants and bars. The main player is the bartender who can not brink drinks in, but is able to do the following: simply pour water into bottles that he/she previously served drinks from, charged them but did not enter them into the system, thus making up for the amount served and pocketing the cash.
Those that are more daring, servers as well as some owners add sparkling water directly into the beverage dispenser at the bar and in that way keep a significant amount of money for themselves. This directly affects restaurant’s or bar’s reputation since the customer who gets a watered down drink will certainly not form a good opinion of the place.
The customer will blame the owner for not being honest and for showing disrespect. In the end, the customer is not obligated to pay for a watered down drink.
This way of stealing is very damaging and should not be tolerated.

Shortening drink measurements


This method is related to previous two methods since the main players are again bartender and server. The method is simple: not a whole measurement of drink is poured in the glass when served. Usually, an additional cube of ice is added to increase the volume. In some cases, thieves call this “technical surplus” but this is clean theft and the customer is directly affected. There are cases when an already watered down drink is shortened and filled with ice so the customer can barely taste the drink they ordered.

Using the same check multiple times


This method involves a bartender-server team and when the kitchen is involved as well it means that you have lost control over your employees completely. Waiters separately or together ring up food and drinks and keep the check. They patiently wait for the next order that will be the same, and the rest is history. The customer is served; the order is paid for but has not gone through the system. Money is pocketed by all those involved. Thieves make up for spent ingredients by buying them, however in restaurants where inventory is not counted and operations are based on trust they don’t replace the goods at all.

Taking coffee directly out of the grinder


Coffee grinder usually has a built in dial, counting the number of shots used. Each time the handle is pulled counts as one coffee. The theft method is simple: bartender opens the grinder and takes the coffee directly out of it, without pulling the handle, serves the coffee usually without issuing a check or using the same check several times. In this case, only the owner is affected but the amount stolen can be significant in the course of one year. Multiply several coffees a day with the number of days in one year and you get a vacation you missed thanks to diligent employee thieves. This theft is difficult to prevent other than taping the lid of the grinder or putting a lock on it.

We realize there are a lot more ways in which employees can steal and harm your business. This article can be the first in a series of many.

We welcome any information you can share on ways employees steal in restaurants and bars. So write to us and reveal their methods!

Author: Mario Milicevic, hospitality business professional with more than 20 years of work experience, one of the founders of the POS Sector Point of Sale application for restaurants and bars